Mam stronę, sklep internetowy – jakie zdjęcia mogę wrzucać na serwer?

Jakich nazw plików nie powinno się stosować?

Na serwerach www nie należy umieszczać plików których nazwy nie rozpoczynają się od litery lub cyfry, stosowanie liter innych niż te z przedziału a-z, powoduje w niektórych sytuacjach niemożność wykonania na plikach operacji lub ich niepoprawne wyświetlenie w przeglądarce, poniższe zdjęcie pokazuje jak na systemach linuxowych zachowują się pliki z polskimi znakami.

Taki plik bardzo trudno pobrać potem z serwera , dlatego w miarę możliwości zastąp wszystkie polskie znaki ich odpowiednikami bez ogonków, np. ą zastąp literą a, ę literą e itp, unikaj też znaków innych niż litery, by zachować czytelność nazwy, postaraj się je zastąpić znakiem „_”, przykładowo „Ala ma kota.txt” zastąp „ala_ma_kota.txt”.

Użycie znaków specjalnych

Pliki rozpoczynające się od kropki mogą przez systemy linuxowe zostać potraktowane jako pliki ukryte, a więc niewidoczne w programach FTP, pliki rozpoczynające się od znaku „#” nie będą dostępne z poziomu strony.

Zbyt duże pliki

Ładując grafiki na serwer zadbaj by ich rozmiar został zmniejszony do optymalnego, np. 800×600 pozwoli to znacząco skrócić czas ładowania strony, więcej o przygotowaniu zdjęć na stronę www przeczytasz we wpisie o optymalizacji grafik na strony www.

Sprawdź czy pliki mają szansę się zaindeksować

Wiele CMS posiada własny plik robots.txt, wskazuje on wyszukiwarką internetowym których folderów nie powinny indeksować, np. dla CMS Joomla  wygląda on tak:

User-agent: *
Disallow: /administrator/
Disallow: /cache/
Disallow: /cli/
Disallow: /components/
Disallow: /images/
Disallow: /includes/
Disallow: /installation/
Disallow: /language/
Disallow: /libraries/
Disallow: /logs/
Disallow: /media/
Disallow: /modules/
Disallow: /plugins/
Disallow: /templates/
Disallow: /tmp/

Posiadanie takiego pliku jest zalecane, pozwala to wyłączyć indeksowanie plików które nie powinny być indeksowane, np. panel administracyjny albo pliki wykorzystywane w zadaniach cyklicznych (CRON).

 

Skoro wiemy już jak nazywać pliki, to teraz nauczmy się optymalizować zdjęcia przed zapisem.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Optymalizacja grafik na strony internetowe. ⋆ Blog Selectstar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *